Jdi na obsah Jdi na menu
 


EET – dobrá nebo špatná zpráva?

Dlouho jsem otálel s tím, zda se v komentáři věnovat Elektronické Evidenci Tržeb. Přiznám se, že nejsem příznivcem ani odpůrcem věci. Budeme-li si chtít nalít čistého vína, musíme přiznat, že si s velkou pravděpodobností dost velká skupina menších podnikatelů s nějakým poctivým placením daní příliš hlavu nelámala, určitě však nesouhlasím s heslem Andreje Babiše „všichni kradou“, neboť lidé jsou a vždy budou různí. Ono totiž být poctivý, v mnoha případech, zároveň znamenalo, vynaložit úsilí navíc. Představím-li si například hospůdku, ve které živnostník sám obsluhuje, účtuje a inkasuje, sem-tam mu pomůže někdo z rodiny … těžko si bude chtít každý večer, poté, co vypoklonkuje posledního hosta a uklidí hospodu, sednout ještě na půlhodinku k „papírům“, aby si spočítal známé má dáti - dal. Má toho za celou šichtu plné zuby, těší se do postele a ta nepříjemně strávená půlhodinka (kdo z nás se rád vrtá v papírech?) mu, snad kromě dobrého pocitu poctivosti až za hrob a možná i manželčiných výčitek o hloupém poctivci, nic nepřinese. A tak to jde celý měsíc, celý rok. Roční obrat nakonec, plus-mínus, odhadne a pár drobných většinou zaplatí. Stát zde ale nakonec o nic zásadního nepříjde. Rodina těch pár stovek navíc obratem utratí, DPH se vrátí hned a zbytek podpoří náš finanční kolotoč, ze kterého stát také těží.

Velkých podnikatelů s mnoha zaměstnanci a provozy se EET nijak nedotklo, neboť vše v podstatě již dávno dělali, jen to dnes odesílají kamsi do "neznáma" a "nevyzpytatelna". Museli mít registrační pokladny a denní účetnické přehledy potřebovali i pro dohled nad zaměstnanci a provozy.

Trochu jiný je případ o něco většího podnikatele, s několika zaměstnanci a menším provozem, který se rozhodne část tržeb nepřiznávat. Byť takových byla patrně výrazná menšina, zde je bič v podobě EET opodstatněný a skutečně přispěl k určitému narovnání prostředí a zvýšil výběr daní. Něco takového, snad, naznačují i aktuální čísla MF o výběru daní … výběr DPH za 1. čtvrtletí vzrostl oproti stejnému období minulého roku o 11,9% … nějakých 12 miliard Kč. Hezké číslo a dobrá zpráva že? … No a teď ta špatná … kdo si myslíte, že to platí? Patrně se mezi Vámi čtenáři najdou tací, kteří by odpověděli: přece ti nepoctiví podnikatelé, to je jasné, konečně na ně došlo. Hm … to by bylo spravedlivé a hezké, ale ono je to v první řadě naivní a krátkozraké. Mnozí z Vás si již jistě všimli toho, jak nám pěkně rostou ceny v hospodách. Zatím si restauratéři kompenzují zvýšení svých nákladů jen od oka, ale na své dosavadní příjmy si za léta zvykli a jsou to oni, kdo mají v rukou ceny pro nás, koncové zákazníky. Pokud jejich odhad nevyjde a oni za rok zjistí, že díky vyšším odvedeným daním jim zbývá v „kešeni“ o nějaké tisícovky méně, co asi udělají? Tiše a sebekriticky "sklapnou podpatky" a spokojí se s "málem"? No to cha cha ... nezapomínejme, že mluvíme o lidech, kteří nebyli čistí vůči státu ... "osolí" to nám tak, aby sami nebyli byti. Díky EET se navíc mírně snížila konkurence na trhu, protože určité procento provozoven zavřelo.

Suma sumárum ... EET bych se nebál nazvat geniální fintou na "obyčejného člověka", naštvaného na systém. Systém se skutečně trochu narovná, trochu zeštíhlí ... obojí však na úkor a na účet toho "obyčejného člověka", který nakonec, a v tom je ta genialita, z toho bude mít dobrý pocit a tvůrcům EET zatleská. Osobně mi na EET mi nejvíc vadí skutečnost, že se zase prosadil bič na ty "malé", zatímco ti "velcí" nadále daňově optimalizují, používají daňové ráje, vydírají státy a vlády, čerpají pobídky a daňové prázdniny atd. Tedy schody se u nás opět zametají zdola nahoru. Nesouhlasím ale už s těmi, kteří chtějí zavedené EET obratem zrušit. Naopak! EET už své největší škody, v podobě stovek zrušených, drobných podniků, napáchalo. A to už nikdo zpět nevrátí. Pojďme využít EET k vytvoření tlaku na ... napadá mě několik věcí ...

1. tlaku na velké podnikatele ... my malí jsme transparentní a neschováme jedinou korunu, teď jste na řadě vy!

2. tlaku na politiky ... umíme-li dnes on-line předávat data o každém nákupu, můžeme stejně tak dávat i odebírat svoji důvěru jednotlivým politikům. Samozřejmě bychom se takovou demokracii on-line museli naučit a bylo by to bolestivé ... vyslechli bychom mnoho názorů odborníků, odrazujících nás od takového modelu ... ale nakonec by to své výsledky přineslo. Všelék ani zázrak by to ale nebyl ... zásadní změnu náhledu na systém by přineslo jedině to, kdybychom sami změnili své hodnoty.

J.H.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Free XEvil Demo break 99% types of captchas

(Mashacarce, 12. 12. 2017 19:09)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

(Mashacarce, 12. 12. 2017 19:05)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.