Fšichni jsme Hujawej ... !
Když se nám tu vyrojilo tolik odborníků na kyberneticé hrozby, tak se k nim můžu hlásit taky ne? Berte to jako moje plky, plky, plky. Kauza Huawei už čítá mnoho kotrmelců z různých stran. Tajné služby USA strhly lavinu varování před nebezpečím s tímhle jménem a naše tajné služby nás na stejnou reakci nenechaly dlouho čekat. Mezitím se „proflákla“ propagační smlouva hradních pánů s touto společností a zatčení vysokého managera Huawei v Polsku. K tomu všemu tady haleká kde kdo s tím hlasitým otvorem do hlavy. Naposled se přidal pan Zdeněk Ondráček a to už mě zvedlo za židle. Ne že by výplody páně Vondráčka zapáchaly víc, než výplody těch ostatních. Je jen tou poslední kapkou. Tedy podle mě takto …
Huawei je výrobce jako mnoho jiných a stejně jako ostatní má ve svých zařízeních „zadní vrátka“. Nemám sebemenší pochybnost o tom, že je tam mají všichni „solidní“ výrobci a důvodů je k tomu víc. Logicky je jedním z nich možný servisní zásah, protože v digitální technice nikdy nevíš, kdo se ti kam nabourá, co tam způsobí a jak se bude bránit tvé obraně. A protože hardwarem procházejí často cenná důležitá data, v opravdu krajním případě se obrátíte na výrobce. Zároveň tím výrobce chrání sebe proti případným útokům na svá zařízení a svoji značku. Asi víte, že dnes stačí zapéct do rohlíku pár špendlíků a medializace pak zničí jméno výrobce. Podobně může slabé místo zničit výrobce hardwaru a „zadní vrátka“ to umí vyřešit. Druhým důvodem je potenciální možnost ta zařízení kontrolovat nebo rovnou řídit. Když to tak dělá každý výrobce, proč je tedy jen Huawei bezpečnostním rizikem? Protože má v hardwaru v našich sítích tak velký podíl, že by případný zásah mohl patrně skutečně ovlivnit bezpečnost a chod celé země. K tomu nejsou, pane Vondráčku, potřeba žádné důkazy toho, že to někdo dělá, stačí když to potenciálně udělat může. Výpadek nebo blokování sítí dnes může mít vliv na chod mnoha zásadních zařízení od komunikací až po elektrárny. Relevantní otázkou je samozřejmě to, zda by podobné varování vydala tajná služba i v případě, kdyby stejně zásadní podíl na trhu měli třeba hoši od Hewlett Packard? Podle mě ne a to by bylo ještě více alarmující.
Za mě tedy …
Varování tajných služeb je v pořádku, jen možná mohlo být lépe vysvětleno. Jako společnost bychom měli být skutečně méně hujawej, ale týká se to více síťových prvků, než osobních smartfounů :-).
Propagační chování prezidenta a Pražského Hradu vypadá jako fraška. To, co leze prezidentovi z toho otvoru v hlavě je podobně hloupé, jako výstupy tajných služeb, ale u něho jsme na to již zvyklí.
Polská kauza s tím nemusí mít mnoho společného … počkejme si.
Jirka Hurych