Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mediální mrdky

30. 7. 2014

My, obyčejní občané České Republiky, vyzýváme všechny mediální zmrdy, aby se přestali agresivně, tendenčně míchat do politiky! Média jsou tady od toho, aby nás informovala, nikoli aby nám říkala, co si máme myslet a kde máme vidět "pravdu". Páni šéfredaktoři. O událostech na Ukrajině a jejich pozadí víte, s prominutím, stejný hovno, jako my, obyčejní Evropané. Dokonce i vláda Spojených Států Amerických čerpá své informace z amatérských videjí a jejich komentářů na Youtube a na jejich základě tvoří svoji mezinárodně-politickou rétoriku. Víte snad více, než vláda USA? Odpovědí na vaši rétoriku je - poslat vás na pracák!

Opravdu nevím, kde je pravda Ukrajiny, kdo sundal Boeing, kdo rozpoutal Majdan ani kdo koho a jak podporuje. Patrně to vše běží podle hesla: "na každém šprochu, pravdy trochu" a mají v tom své špinavé pracky všichni zainteresovaní. Jedni možná o trochu méně, druzí o fous víc, ale všichni společně a nerozdílně. Válka se mi protiví, občanská tuplem. A tady už tvrdě probíhá válka studená a to se mi nelíbí. Naše média se do ní pustila s chutí a samozřejmě (jak jinak) na té "správné" straně. Evropa a Státy v jednom šiku proti Rusům a Rusové na druhé straně jako přes kopírák. Jedni slintají o Putinově agresivitě, rozpínavosti a fašismu, ti druzí zase o fašismu a jeho vládě na Ukrajině a o agresivní politice svých "protihráčů" ze západu. Tohle přece známe z dob minulých, kdy všechno západní bylo jen kapitalistické pozlátko a imperialistická rozpínavost a my naopak svými dodávkami zbraní přece podporovali světový mír. Všechno západní bylo špatné a lež a všechno východní bylo dobré a pravda. Je to hnusná politika, kterou zaplatíme a odserem jenom my, obyčejní Evropani, Američani, Rusové ... A oni se nám budou za zády chechtat, jak jsme jim to pěkně spolkli i s navýjáky. ... aneb, jak by řekl klasik ... a stádo spokojeně přežvykuje.

----- toto se dnes objevilo na IHNED.cz ----------------------------------

My, šéfredaktoři novin z celé Evropy, vyzýváme politické lídry Evropské unie, aby zastavili agresivní politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. EU by měla použít všechny prostředky nátlaku, ekonomické a politické sankce a ukončit tok zbraní do Ruska. Odpovědí na ukrajinskou krizi je solidarita proti Putinovi.

Pokrytectví, lidská hloupost a mlčení intelektuálních elit, umělců, vědců a médií stojících tváří v tvář nastupujícímu nacistickému a stalinistickému totalitnímu režimu navždy zůstanou smutnou vzpomínkou na dvacáté století. Zavírání očí před záborem Rakouska, Československa a baltských států zůstane navždy evropskou ostudou.

Nikdo nemluvil tak líbivě o míru a mezinárodním právu jako Hitler a Stalin. A nikdo zároveň nespáchal tolik zločinů jako tito diktátoři.

Putin není hlas Ruska

Evropa dnes zůstává zticha vůči agresivní imperialistické politice Ruské federace Vladimira Putina. Západ mlčky toleruje jeho agresivní taktiky, které otevřeně narušují suverenitu dalších zemí - Moldávie, Lotyšska, Gruzie, a především Ukrajiny.

Info

Text výzvy vyšel v následujících evropských denících:

Rakousko: Der Standard

Nizozemsko: Volkskrant

Francie: Le Monde

Německo: Die Welt

Itálie: La Stampa

Lotyšsko: Lietuvos Rytas

Polsko: Gazeta Wyborcza

Portugalsko: Dario de Noticias

Slovensko: SME

Španělsko: El Pais

Švédsko: Dagens Nyheter

Evropská unie se chová, jako by byla zvětšenou verzí neutrální Švýcarské federace v moderním světě - to se týká zejména politických a byznysových elit. Jenže Evropa není jen větším Švýcarskem. Na její půdě proběhly dvě velké, krvavé světové války.

Právě proto máme my - intelektuálové, novináři a vědci - za povinnost být ostražití a v pozoru jako husy na Kapitolu dnešní doby.

Nesmíme znovu podlehnout staré iluzi, nesmíme se jednoduše přizpůsobit situaci. Musíme mluvit jasně a zřetelně. Putin by neměl být ztotožňován s ruským národem. Brežněva jsme také neztotožňovali s celým Ruskem, když započal válku v Afghánistánu.

Skutečným a pravdivým hlasem Ruska své doby byl třeba Andrej D. Sacharov (disident a nositel Nobelovy ceny míru, pozn. red.), který po letech v ruském parlamentu označil afghánskou válku za hanebnou.

Současné nepokoje na Ukrajině, které odstartovaly anexí Krymu a pokračovaly provokacemi na východě země, jsou ostudné, tragické a nebezpečné. A doprovázejí je Putinova rozhodnutí, která potlačují demokratické svobody v Rusku.

Nesmíme být slabí oponenti

Usmíření nikam nevede. Putin není politik evropského typu. Je to politik, jehož životní cesta je neustále lemována dobrodružstvím. A řada hrůzných znaků napovídá, že už otevřel plechovku s červy.

Dobrodruzi a šovinisté, dobyvatelé amatéři a krev putují z Ruska na Ukrajinu. Vybavit podobné bandity prvotřídními armádními zbraněmi, to je a zůstane zločinem.

My, šéfredaktoři novin z celé Evropy, vyzýváme politické lídry Evropské unie, aby zastavili agresivní politiku ruského prezidenta Putina. Zkušenost nás poučila, že dialog s Putinem je ztrátou času - pokud není podpořen jednotou a pevným postojem.

Putin ignoruje slabé a bezpáteřní oponenty. A tak zjevně vnímá evropské státy, které pouze mluví, zatímco Kreml překračuje další a další červené linie.

Putin dál dodává východní Ukrajině zbraně a žoldáky. Dál shromažďuje své jednotky podél ukrajinských hranic. Ale Ukrajina má právo vybrat si evropskou demokratickou cestu a Ukrajinci mají právo žít v čestném státě. Na východní Ukrajině se dnes možná rozhoduje i o osudu Evropské unie.

Evropská unie by měla použít všechny prostředky nátlaku, ekonomické a politické sankce a ukončit přísun veškerých zbraní do Ruska. Skutečnou odpovědí na ukrajinskou krizi je solidarita namířená proti Putinovi.

 Adam Michnik je šéfredaktorem Gazety Wyborczy, Peter Wolodarski řídí Dagens Nyheter

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář