Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sluníčkář - nácek - nálepky - prezident

Tak pan prezident Zeman nás vyzval k tomu, abychom své odpůrce nenálepkovali. No ... pokud jste jeho projev na Albertově 17. listopadu slyšeli a poslouchali jste dobře víte, že ve skutečnosti vyzval jen ty, které by on sám nejspíš nazval "sluníčkáři" nebo "pražskou kavárnou", aby přestali nálepkovat odpůrce migrantů. Povím vám tajemství ... děsně tajný vy volové ... ale psssst :-)
Je úplně jedno, co o nás říkají druzí a jsem-li "nácek"*), nepomůže mi i kdyby sám prezident řekl stokrát, že nácek nejsem, že jsem přece vlastenec a hrdina. To, kým jsem je do jisté míry objektivně dané a nepomůže mi ani certifikát OSN :-). Takže ...
Pokud říkáte, že frau Merkel je krá.a, pí.a, že EU je banda idiotů nebo že islamisti jsou kozom.di ... pak jste sprosťáci, možná hulváti či hovada ... nic víc. Vaše komentáře nečtu s radostí, spíš si koušu horní ret, ale jsem rád, že jste na tomhle světě se mnou. Ukazujete mi, jak se vyjadřovat nechci a nemusím ... a to ani v případě, že mám s vámi stejný názor.
Pokud říkáte, že imigranti jsou pololidi, lůza, chátra, opice ... a že je dobré je topit v moři, střílet ... a myslíte to vážně ... pak jste "náckové" - bez debaty. Můžete se ohánět stokrát svojí pravdou nebo hloupostí těch druhých. Náckovství je dané vaším postojem k druhým, nikoli situací - jakkoli krizová situace na tom nic změnit nemůže. Mám pro vás ale i dobré zprávy. Jednak vás mám i přes to rád a rozumím vám (stát se toto jen pár let zpět, byl bych patrně také náckem). Za druhé ... být náckem nijak nevylučuje možnost, stát se hrdinou a býti zároveň také vlastencem ... ale pozor ... jste-li proti imigrantům, neimplikuje to automaticky vaše vlastenectví ... dejte mi deset zarytých odpůrců na deset dnů k dispozici a snadno vám to dokážu :-).
P.S. ... vlastencem i hrdinou může stejně tak být ten, jehož klidně nálepkujete výrazem "vlastizrádce" ... ani to se nevylučuje :-).
Ovšem ... pokud jste se dívali na záznam z Albertova a komentovali jste to zhruba slovy: "chátra tleská extrémistickýmu prezidentovi, opičáci vyřvávají jak v pralese ..." a mysleli jste to vážně, jste "náckové". I vás mám rád a i pro vás platí věci uvedené výše.

Ještě si dovolím jedno rádoby hlubší zamyšlení. Imigrační vlna rozdělila společnost zajímavým způsobem. Dovolím si teď použít rozdělení do dvou skupin trochu jinak, než běžně slýcháme ... na odpůrce a neodpůrce migrantů ... nesedí mi ani vítači ani sluníčkáři ani nic podobného. Porovnáme-li obě skupiny z pohledu vzdělání, dojdeme velmi pravděpodobně k výraznému rozdílu. Neodpůrci jsou výrazně častěji lidé vzdělaní, často vysokoškoláci nebo maturanti. Naopak výrazná část odpůrců jsou lidé se základním až středním vzděláním. V diskuzích kolem migrace dochází k velmi zajímavému paradoxu, který by stálo za to hlouběji prozkoumat. Jakoby zde ti, kteří byli poslední čtvrt století snižováni a označováni za hloupé a neschopné loosery nyní vycítili příležitost pomstít se elitě národa, za ta léta ponižování. Kyberprostorem se freneticky šíří všechna ta hanlivá označení "slepými", "nepoučitelnými", "hlupáky", "idioty" ... a působí jako droga pro léta ušlapávaná ega. Ať se nám to líbí nebo ne, vážení vzdělaní přátelé, zasloužíme si to pěkně do plnejch! V podstatě jsme, z pohledu ekonomiky a společenské hierarchie, totiž také "náckové", považujeme-li méně úspěšné či méně vzdělané členy společnosti za méněcenné loosery.
Tak to vidíte. Nakonec jsem dospěl až k poznání, že "náckovství" je prorostlé celou naší společností. Být nácky se učíme od útlého věku ve školkách, školách, v rodinách, sportech, kultuře, politice ... . Jak STOHOVEN??? :-)

*) ... označení "nácek" nekoresponduje přesně s označením "nacista" nebo "fašista". Mé vnímání tohoto označení je širší a znamená především člověka postiženého pocitem nebo vírou ve vlastní nadřazenost nad druhým či v nadřazenost vlastní skupiny či kupltury nad skupinou či kulturou jinou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bez nálepky

(Bez nálepky, 24. 11. 2015 18:53)

Zdravím, v rádoby hlubším zamyšlení schází ta nejdůležitější a nejpočetnější skupina, ale ty o ní nejspíš nevíš, žije mimo tvůj svět. Je složená z inteligentů i blbců :), zanadává si, souhlasí, nesouhlasí, ale tím to končí a dál si řeší své pidiproblémy a hlavně - ti lidé žijí :). Nemají potřebu někoho napadat ani si virtuálně honit ego. Na tuto skupinu já sázím. Jednak je naštěstí nejpočetnější, a druhak má vlastní názor neovlivněný virtuálním životem. Věřím, že Pepan či Anča z této skupiny natáhne ruku a vytáhne z vody topícího se, a teprve pak bude přemýšlet, jestli náhodou nezachránili někoho, kdo jim jednou možná podřízne krk.
Kdybys na chvíli vyhrál boj se svým značně vzrostlým egem a opustil virtuální svět, zjistil bys, že mimo něj to normálně žije a lidi jsou celkem v pohodě :). Nač plýtvat energií na něco, co je neměnné?
PS přeji hodně sil v nesmyslném boji s virtuálními mlýny :)

Re: Bez nálepky

(Jirka, 4. 1. 2016 23:02)

Díky za reakci. Ai se v duchu modlím za to, abys měl právě ty pravdu. Mé nabubřelé ego mi tady ale předhazuje ty miliony sledovačů TV seriálů, žijících cizí životy, které rozhodně nejsou ani teď ani tady, ty miliony nakupujících v supermarketový "akcích", ty satisíce zadlužených, co si vypůjčili na dovolenou nebo vánoční dárky ... mnozí právě proto, aby nemuseli sami za sebe žít. Už jsem pár měsíců neseděl jen tak na náměstí a nedíval se na lidi co procházejí ... kolik se jich usmívá, kolik se je ochotno podívat se mi do očí, kolik je rozverných a otevřených. Opět to zkusím, jestli se to nezměnilo a já to neprošvihl ... dosud jich bývalo malé, leč vždycky velmi nadějné procento. A největší naději vidím vždycky, když potkávám jednoho místního bezdomovce ... tam je krása i naděje a nedá se to přenést do slov ani do "Bez nálepky" :-)

Re: Re: Bez nálepky

(Nálepka, 12. 1. 2016 19:37)

:) fakt mě hned po přečtení napadlo, čemu říkáš žít vlastní život? Zkoušel jsi někdy spočítat čas, který strávíš pročítáním zpráv /ač víš, že se jim nedá věřit/, kolik času zamyšlením nad těmi polopravdami, kolik času napsáním komentů na fb, a kolik času odpověďmi na komenty....schválně :) za posledního půl roku. Myslím, že na tom jsi stejně jako sledovači seriálů, nakupovači apod. Nebo tomu svému virtuálnímu životu říkáš žít vlastní život? Jen otázka, která se nabízí, nic osobního :)
A proč se hned pozastavovat nad milióny anonymních , co takhle začít z druhé strany? Kolik tvých kamarádů / slovíčko přítel po zavedení fb pro mě ztratilo smysl/ je v pohodě, nežije televizí, markety, dluhy, ani netráví hodiny na fb, neřeší hodiny neřešitelné /př.uprchlíci/, usmívá se a šíří pozitivní energii? Možná jsi šťastný člověk a ani sis toho nevšiml :)Taková moje teorie, když už něco musím řešit - ne milióny neznámých, ale začít od sebe, pak kamarádi a kamarádi kamarádů...takové žbluňk do vody...a kruhy se šíří :)

Re: Re: Re: Bez nálepky

(Jirka, 21. 2. 2016 18:45)

čas neměřím a ani se k tomu nechystám člověče. Sleduju jediný indikátor ... tím je to, jestli mě to baví (naplňuje), jestli v tom cítím nějak sebe. Vůbec mě nezajímá pravda ani lež, vůbec ty věci nechci řešit ač se ti to možná zdá ... je mi fuk, jestli to má řešení a jestli ho najdeme nebo ne. Netrápím se tím. A taky nehledám žádnou "pozitivní" energii. Ona žádná taková není ... je jenom energie ... jenom čas ... jenom dění. žádná negativní energie, žádný ztracený čas, žádný nedění.
Jestli tím žiju vlastní život si netroufám hodnotit ... sám nevím, jestli tu něco takového skutečně lze nebo lze jen vytvořit si takové zdání. A tady jsem si vytvořil zdání, že si tenhle scénář píšu sám. Ale můžu se mýlit.

Re: Re: Re: Re: Bez nálepky

(Bez nálepky, 16. 3. 2016 16:12)

S jakou obdivuhodnou jistotou tvrdíš, že není pozitivní energie. To jsi jediný, kdo to ví :) Nebo jsi nejvyšší kvantový ? Můj dojem je, že se v tom slušně plácáš a protiřečíš si. Prostě jako my všichni :) Měj se

Re: Re: Re: Re: Re: Bez nálepky

(Jirka, 19. 3. 2016 18:14)

kde čteš nějakou jistotu ... ještě k tomu obdivuhodnou? Skutečně netrpím jistotou čehokoli a ani jistotu nehledám :-). Jsou to jen moje názory, na nic obecnýho si nárok nedělám a odpovídám jen tobě a jen proto, že se ptáš :-). Pokud jsem pro tebe nejvyšší kvantový ... nerozumím tomu, co by to mělo být, ale je-li to něco významnýho, pak se nad sebou zamysli ... mě rozhodně daleko víc oslovuje to druhý ... plácám se v tom stejně jako ty, tak je to snad správně ne? proto tady jsme přece. Pokud hledáš nějakýho guru, jdi určitě jinam. Hledat něco takovýho mezi námi amatéry považuju za hodně amatérský :-) ... máš na víc.